Bambusový sen

Bambusový dům v tropech je láska i bič – naše UPS and DOWNS (1. část)

Bambusový dům v tropech je láska i bič  – naše UPS and DOWNS

(1. část) 

 

Asi si všichni dokážete představit, že stavba domu obecně – ať už je to kdekoli na světě – není zrovna hračka. Slýchám často od svých kamarádů, kteří si právě staví své příbytky v Čechách, že stavba je prostě mazec. V Čechách to celé nezačíná ale samotnou stavbou, ale spíš stavebním povolením a procesem plného papírů.

V Indonésii můžete naopak začít stavět z fleku klidně hned. Což je jistě obrovská výhoda. Žádné zbytečné papírování a nekonečné čekání, které by vám už od začátku celý proces zprotivovaly. Tam přichází to „ale“ až trochu později. K tomu se již brzy dostanu.

Když stavíte svůj dům na Lomboku, na Bali nebo na kterémkoli jiném ostrově v Indonésii (kterých je tam mimochodem necelých 18 000!!!), tak stavební povolení nepotřebujete hned zpočátku. Stačí vám v průběhu nebo klidně i až po dokončení celé stavby. Někteří jej dokonce nemají vůbec.

Co tam však potřebujete – a je to samozřejmě složitější než v Čr, je půda s dobrou historií. Respektive koupit si nebo pronajmout půdu, které můžete věřit. To je extrémně důležitá část, na kterou se musíte rozhodně zaměřit.

Musíte vědět, kdo je majitelem půdy  a zda tomu člověku, který vám ji prodává/pronajímá, věříte.

Bez toho to nejde. Nebo to minimálně snižuje případná nežádoucí budoucí rizika. Ideální je toho člověka alespoň trochu znát nebo dostat doporučení od někoho, komu věříte. Případně pokud pozemek získáte od místní developerské firmy, mělo by to být také v pořádku.

Je zkrátka nutnost si půdu i jejího majitele pořádně proklepnout, než investujete své peníze. Což platí asi obecně všude na světě, ale v Indonésii dvojnásob. Musíte být obezřetní a nedělat blbosti. Zjistěte si také, zda má vámi vybraná půda „certifikát“. Pokud ale máte někoho, komu věříte, nebo jste si danou půdu pořádně i po právní stránce zkontrolovali, je vše v pořádku.

Největší blbost, kterou byste mohli udělat, by bylo dát své peníze někomu, koho vůbec neznáte a koho jste si vůbec neproklepli, nebo investovat do půdy, o které jste si nic nezjistili a víte například jen to, kolik má arů a kde leží.

Rozepisuji se o tom více, protože vím, jak moc je toto důležité a považuji to za nedílnou součást úspěšného stavebního procesu.

Ohledně výběru půdy si myslím, že já osobně jsem nemohla najít pro své záměry lepší.

Ovšem, co se týče dalšího bodu, tím je studie/projekt domu, tak tam jsme hned zpočátku šlápli trochu vedle.  

Jak to bylo dál a jaké další postřehy následovaly? To se dozvíte v dalším článku, neb toto téma je příliš obsáhlé, a proto vůbec neuškodí, když si mezi čtením na chvilku odpočinete!

E-book ZDARMA

5 ověřených tipů o tom, jak dokázat skloubit život a práci na Bali, potažmo ale i v celé Indonésii. Získejte exotickou ochutnávku, která vychází z mých vlastních zkušeností a pomůže vám splnit si i vaše cizokrajné sny!

Chci získat e-book zdarma

Copyright © 2024 Bambusový sen. All rights reserved.