Bambusový sen

Patagonie: Cesta na konec světa a zase zpátky

Patagonie: Cesta na konec světa a zase zpátky

Podívat se jednou do Patagonie bylo moje hodně velký přání. Divoká příroda, krásný hory a cizokrajná zvířata v podobě lachtanů a především tučňáků. Tahle část světa má opravdu co nabídnout a pro člověka, který je fascinovaný přírodou a přírodními krásami, je tohle to pravé ořechové na pořádný výlet. Na Patagonii vystačí v pohodě i 2 týdny, abyste zvládnuli všechno, co potřebujete vidět.

Patagonie má 2 části – jedna se nachází v jihoamerickém Chile a druhá, ta větší, je v Argentině. Argentinskou část Patagonie jsme o minulých Vánocích, v roce 2022, upřednostnili také my. Celý výlet je potřeba vždy alespoň trochu více proplánovat, protože přeci jenom cestujete téměř na konec světa 🙂

Asi nejjednodušší je přiletět do argentinského Buenos Aires (= Baires) a odtud letět přímým letem rovnou do El Calafate, což je jakási brána do Patagonie. Je zde letiště, a proto je to poměrně snadno dostupné. El Calafate je docela pěkné město, nicméně ve srovnání s dalším cestovatelsky (a především horolezecky) významným městečkem, které se jmenuje El Chaltén, je El Calafate nic moc.

Stačí proto zůstat v El Calafate jen pár dní. Projít si centrum, ochutnat první doušky Patagonie a rozhodně se mrknout na obrovský ledovec Perito Moreno, který se nachází jen několik kilometrů odtud. V centru El Calafate je spousta turistických agentur, které vám s výletem poradí.

Co mě osobně na Patagonii překvapilo asi nejvíc, bylo to, že jsme potkávali opravdu hodně rodin s malými dětmi. Myslela jsem si, že na Patagonii musí mít člověk už docela tuhý kořínek a není to zrovna jednoduchý výlet, ale byla jsem mile překvapena. Můžete si totiž vybrat z několika různých tras a ty jednodušší se dají úplně v pohodě zvládnout i s dětmi. Zároveň pokud nechcete chodit vyloženě náročné treky, tak máte rozhodně na výběr i z těch snazších a kratších.

Všechny turističtěji známější oblasti – jako je právě El Calafate, El Chaltén a také Ushuaia – jsou na cestovatele poměrně dobře připraveny. Najdete zde spoustu hotýlků nebo i nemovitostí přes Airbnb. Cestování po Patagonii bylo vskutku o poznání jednodušší, než jsem původně čekala. Byla jsem mile překvapena. Pohybovat se můžete autobusy nebo letecky. Z El Calafate doporučuji busem do El Chaltén a zase zpět. Pak letecky z El Calafate do Ushuaii nebo můžete taktéž autobusem (trvá to několik hodin, ale je to leckdy až výrazně levnější varianta). Z Ushuaii pak letecky do Baires. Takto jsme to vyzkoumali jako nejefektivnější a nejlepší.

Co je ale rozhodně důležité vědět, je správné roční období, kdy je dobré do Patagonie vyrazit. Jsou totiž měsíce v roce, kdy je tam opravdu nesnesitelná zima. Proto se doporučuje jet do této části světa během prosince – února. Toto jsou 3 nejteplejší měsíce v roce, kdy teploty šplhají až k cca 18 stupňům. Patagonie je hodně o přírodě, tudíž je fakt důležitý vybrat si období, kdy je tam hezky, celkem teplo a příjemně.

Naší poslední zastávkou v Patagonii byla Ushuaia. Na tohle místo jsem se těšila zejména, protože je to právě Ushuaia, kde můžete pozorovat volně žijící tučňáky. A že jich tam je! Zároveň je Ushuaia známá i tím, že se jí říká „Ohňová země“ nebo také „Konec světa“. Je to malebná, ale za to dost studená a větrná část světa. Mají zde dokonce i poštu, která je tou poslední/nejvzdálenější na světě. Je na břehu oceánu a vy tam můžete poslat pohledy svým milovaným. Funguje to, máme taky vyzkoušeno!

Celá Patagonie je nádherná. Její okouzlující příroda dokáže naplnit zvláštním klidem a štěstím. V podstatě tam meditujete za chůze. Mně osobně nejvíce uhranulo městečko El Chaltén. Byla to doslova vizuální pastva pro oči. Hory, kopce, řeky, ta divokost přírody byla všude kolem.

Patagonii doporučuju všema deseti a byl to jeden z těch nejpěknějších koutů světa, jaké jsem zatím kdy na svých cestách viděla. Věřím, že se bude líbit i vám! A ještě musím podotknout, že Patagonie má hodně co do sebe během vánočního času. Je to tam doslova jako v pohádce. Všude pestrá modř i zeleň a zároveň zasněžené hory přímo před vámi! Opravdu to stojí za to. Zkuste to 🙂

E-book ZDARMA

5 ověřených tipů o tom, jak dokázat skloubit život a práci na Bali, potažmo ale i v celé Indonésii. Získejte exotickou ochutnávku, která vychází z mých vlastních zkušeností a pomůže vám splnit si i vaše cizokrajné sny!

Chci získat e-book zdarma

Copyright © 2024 Bambusový sen. All rights reserved.