Bambusový sen

Šamani v Mexiku

Šamani v Mexiku

Setkat se tváří v tvář se šamany přímo v latinské Americe je jedním z mých velkých snů. Není ale tak jednoduché najít ty, kteří to nedělají jen pro business se zaměřením na západní civilizaci. Takových center je po jižní i centrální Americe poměrně dost. Když ale hledáte čistou autenticitu, tak musíte více pátrat a věřím, že se mi to taky po nějaké době podaří.

Takovou ochutnávkou pro mě byli minulý týden šamani v historické části Mexico City.

Když jsem je viděla pobíhat před katedrálou, tak jsem si hned pomyslela, že to je jen turistická atrakce  a že se něčemu takovému ráda vyhnu.

Ale ta energie, kterou vysílali, byla neskutečně ochromující a já na ně jenom zírala a skoro se nehýbala.

Navíc jsem si velmi brzy všimla, že na očisťující rituál nechodí „bílí turisti“, ale že ve frontě čekají především samotní Mexičani.

Netrvalo dlouho a do zástupu Mexičanů jsem se po pár minutách postavila i já.

Hned zpočátku mi dali trochu vody na opláchnutí rukou a pak jsem několik minut čekala, až na mě dojde řada a až se postavím tváří v tvář šamance, která se mnou očistný rituál provede.

Do rukou jsem od jednoho šamana dostala čerstvé bylinky (bazalku a estragon) – nádherně voněly, pomocí kterých pak celý rituál probíhal, a byly nedílnou součástí čištění.

Rituál se nazývá LIMPIA a jedná se o starověký očistný rituál Aztéků, který můžeme alespoň tímto způsobem zažít v samotném srdci mexického hlavního města.

Skupin šamanů tam bylo nespočet. A musím jen potvrdit, že to byl jeden z největších zážitků, které si s sebou teď z Mexika odvážím.

Nejsilnějším okamžikem byl pro mě pohled zblízka do očí šamanů, kdy jsme od sebe stáli tak na půl stopy.

Ačkoli to byl jen zlomek sekundy, věděla jsem, že něco ve mně „poposkočilo“. Ten pohled byl neskutečně hlubokej a vzácnej.

Když jsem přišla na řadu, šamanka na mě promluvila španělsky a já se snažila její pokyny následovat.

Rozuměla jsem jen maličko, což ale nevadilo, naváděla mě rukama.

Vzala si ode mě moje bylinky a přejížděla mi s nimi po těle. Za zády mi stál šaman, který hlasitě zatroubil a dávali mi čichat silný kouř, který byl součástí celého procesu. Pak si mě šamanka pevně chytila a prováděla nejrůznější fyzické „chmaty“, které známe v Evropě především při návštěvě u fyzioterapeuta.

Jednalo se o uvolnění fyzického těla a očištění spiritu, o čemž tento rituál přesně je. Cílem je dostat lidské tělo na všech úrovních do většího balancu.

Pokud také někdy budete v Mexico City, účast na tomto rituálu vřele doporučuju. Je to zkušenost, kterou můžete bez většího úsilí poměrně snadno zažít. Navíc se vůbec nejedná o předraženou věc, dáváte na konci rituálu jen dobrovolný příspěvek dle vašeho rozhodnutí. Je to bezpochybně něco, co stojí za to zažít!

E-book ZDARMA

5 ověřených tipů o tom, jak dokázat skloubit život a práci na Bali, potažmo ale i v celé Indonésii. Získejte exotickou ochutnávku, která vychází z mých vlastních zkušeností a pomůže vám splnit si i vaše cizokrajné sny!

Chci získat e-book zdarma

Copyright © 2024 Bambusový sen. All rights reserved.