Bambusový sen

Bambusování snadno a rychle – no, jak se to vezme

Bambusování snadno a rychle – no, jak se to vezme

 

Nejdůležitější byla neustálá KONTROLA tukanů a bylo potřeba, aby na stavbě alespoň jeden z nás ideálně vždy byl.

Kontrolování stavařů bralo obecně vždy nejvíce energie. Člověk se nemohl soustředit pořádně na nic jiného, neb to vyžadovalo leckdy opravdu plnou pozornost.

Nejednou se nám totiž stalo, že jsme na stavbě třeba dva dny nebyli a pak se udělaná práce musela předělávat, protože to prostě nebylo dle našich představ nebo tam chyběly detaily, které zkrátka Indonésani dost často nevidí…

Další důležitý fakt, na který je fajn si dávat pozor nebo s ním tak nějak počítat dopředu, je čas. Ten plyne totiž v Indonésii poněkud jinak než v našem západním světě.

Často vám tukani řeknou, že se něco udělá „zítra“ (besok), ale to vůbec nemusí znamenat přesně „zítra“. Může to znamenat i za týden nebo za měsíc!

Zároveň je dobré mít povědomí o tom, že Indonésani jsou extrémně tradiční lidé (na Lomboku, na Bali i na jiných ostrovech) a během roku mají desítky a možná i stovky ceremonií. Záleží hodně na tom, kdo se zrovna vdává/žení, kdo se narodí a kdo zemře a mnoho dalších.

My měli na tyto ceremonie vyloženě smůlu a jen díky těmto „svátečním dnům“ se nám celá stavba protáhla odhadem až o půl roku.

Indonésani mají velké komunity a rodiny, takže častá účast na takové ceremonii je dost běžná záležitost. V takovém případě si tukani berou dovolenou (libur) a ta může trvat klidně i 2 týdny v kuse, když na to přijde…

Možná vás k těmto praktickým postřehům napadá ještě otázka, jak odhadnout náklady na stavbu. To se dělá skutečně velmi obtížně. Počítejte ale s tím, že náklady budou nejspíš vyšší, než očekáváte.

Obecně platí pravidlo, abyste vaši předpokládanou částku vynásobili dvěma nebo třemi.

To bude ta finální částka, kterou nakonec zaplatíte. My to takto měli a i ostatní známí, kteří stavěli již  někdy z bambusu, se řídí touto „pomůckou“.

Důležitých poznatků z praxe je opravdu celá řada. Snažím se ve svých článcích vypíchnout alespoň ty nejzákladnější.

Hlouběji se tématu věnuji pak ve svém e-booku TROPICKÝ PALÁC ZA CENU GARÁŽE V PRAZE, který je vyloženě technickým a praktickým návodem, jak bambusový dům postavit.

Zároveň v něm odhaluji i bezpečné a legální způsoby, jak půdu v Indonésii pro tyto účely získat.

E-book je konečně k dostání zde na mém webu a vy tak můžete získat velmi komplexní know-how zabývající se tímto tématem.

Myslím, že se máte na co těšit! 🙂

E-book ZDARMA

5 ověřených tipů o tom, jak dokázat skloubit život a práci na Bali, potažmo ale i v celé Indonésii. Získejte exotickou ochutnávku, která vychází z mých vlastních zkušeností a pomůže vám splnit si i vaše cizokrajné sny!

Chci získat e-book zdarma

Copyright © 2024 Bambusový sen. All rights reserved.