Tipy & triky pro život a práci v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie poutá čím dál tím větší pozornost lidí z celého světa. Nejen cestovatelů.

Důvodem je krásná exotická příroda, skvělé jídlo, milí lidé, horké slunce a také možnost většího zastavení se, napojení se na sebe.

Náš západní svět je velmi orientovaný na práci, výkon a výsledky, zatímco tento je poněkud jiný.

Jihovýchodní Asie působí přesně opačným dojmem, jako by se tam čas zastavil nebo minimálně plynul pomaleji. Člověk tam má více času sám na sebe, svého partnera i děti. Životní tempo tam není tak zběsilé jako u nás v Evropě. Ne nadarmo právě v těchto koutech světa vznikají nejrůznější retreaty, ozdravné pobyty těla i mysli.

Práce v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie má svá specifika, která jsou pro mnohé z nás velmi přitažlivá.

Jedná se o exotiku v tom pravém slova smyslu, která je zároveň i poměrně finančně snadno dostupná. I z tohoto důvodu se do této části světa přesouvá stále více tzv. „digitálních nomádů“, kteří ke své práci potřebují v podstatě jen svůj počítač a zároveň se mohou těšit příjemnému životu v Asii.

Pokud chcete žít a pracovat v jihovýchodní Asii a z nějakého důvodu vás tato lokalita přitahuje, nemusíte být pouze digitálními nomády, abyste si toto přání mohli splnit.

V zemích jihovýchodní Asie se hravě uživí i jiné profese, které jsou zde velmi vítané. Jsou to učitelé.

V Asii obecně je velký zájem o učitele přicházející z Evropy, USA či Austrálie, neboť zde máme velmi kvalitní vzdělávání a jsme tak tedy pro Asiaty výhodní. Mohou se od nás učit a máme velmi dobrou disciplínu.

Dokáží nás i velmi hezky finančně ohodnotit a průměrný učitel (expat) pracující v Asii si dokáže vydělat až několikanásobně více než český učitel. Stejně tak to mohou mít i jiné profese, nicméně učitel je asi tou nejběžnější a zároveň nejžádanější.

Například v Thajsku se denně objevuje několik nově otevřených pracovních míst na pozici učitel/ka. Práci v tomto oboru tedy není skutečně tak náročné sehnat, a pokud opravdu chcete, tak tu svou najdete.

Můžete vyzkoušet například mou oblíbenou a osvědčenou webovku www.ajarn.com, na které můžete poměrně snadno sehnat práci učitele v Thajsku. Občas se tam objevují i nabídky z jiných zemí v Asii, především z Číny. 

Vyžití v jihovýchodní Asii je zároveň neuvěřitelně levné, čili poměr příjem – náklady může být ve srovnání s naším západním světem velice zajímavý. 

Dobrovolničení v jihovýchodní Asii

Existují i další způsoby, jak se do jihovýchodní Asie podívat jinak než jen jako obyčejný turista či cestovatel. Velmi obohacující je dobrovolnická činnost, která lze bez problému sehnat snad všude.

 

Já mám velmi dobré osobní zkušenosti s Kintari Foundation (www.kintari.org), což je shodou okolností dokonce česká organizace, přes kterou můžete vycestovat do Indonésie, na ostrov Lombok, kde můžete učit místní děti anglicky. Pokud přemýšlíte o dobrovolničení v Asii, mohu Kintari vřele doporučit.  

Cestování do jihovýchodní Asie a uvnitř ní

Možná přemýšlíte nad tím, jak se do jihovýchodní Asie co nejlépe dostat a kde koupit letenky. Já už několik let kupuji letenky do celého světa přes Skyscanner (www.skyscanner.com) a velmi se mi osvědčil.

Cestování v rámci zemí jihovýchodní Asie je velmi dobré a výhodné přes nízkonákladovou společnost Air Asia (www.airasia.com).

Před svou cestou zvažte i očkování. Doporučuji břišní tyfus, hepatitidu A i B, tetanus.  

 

A ještě jedna rada na závěr

Obrňte se trpělivostí, neboť místní lidé jsou někdy jako „zpomalený film“ a dost jim všechno trvá.:) 

Copyright © 2024 Bambusový sen. All rights reserved.