7 kroků, jak si usnadnit cestu za tím, co chceme

Cestu vedoucí k našim cílům nám velmi usnadňuje vědomí jakýchsi PILÍŘŮ, které jsem pro vás níže vypsala. Když jsme si vědomi všech z nich, dosažení toho, co chceme, je pro nás jednodušší a my se tak můžeme rychleji posouvat vpřed.

1. pilíř: Znáš svoje PROČ

Když nemáme silné „proč“, i sebemenší překážky na cestě k našemu cíli nás mohou odradit. Nejčastějšími červíky jsou myšlenky typu „nejsem dost dobrý“, „nezasloužím si to“, „musím fakt dřít, abych si to zasloužil“ apod. S tímto tématem pak velmi úzce souvisí i naše SEBELÁSKA. Pokud máme sami sebe opravdu upřímně rádi, tak se nemusíme sami sebe ptát, zda jsme dost dobří a zda můžeme.

Je také důležité vědět, zda nemáme náš cíl převzatý od někoho jiného a zda je opravdu náš. Stejně tak bychom měli znát, jestli je náš cíl opravdu aktuální – třeba jsme si jej chtěli splnit ještě jako děti, ale teď už nám nic neříká.

 

Když znáš dobře své PROČ, na cestě k cíli vytrváš.   

 

2. pilíř: Máš svůj vnitřní ZDROJ – jsi „zazdrojovaný/á“

Když se cítíš psychicky či fyzicky vyčerpaný a nemáš sílu jít dál či už zkrátka nemůžeš ve svém úsilí pokračovat, znamená to jediné. Potřebuješ dobít baterky. V takovém případě si dej pauzu, odpočívej, dělej něco, co ti energii zpátky dodá. Kupříkladu pokud víš, že ti dělá velmi dobře horká vana se sklenkou vína a hudbou, dopřej si to. Potřebuješ být sám a mít klid, dopřej si to. Miluješ procházky v přírodě, dopřej si to. Těch způsobů, jak se můžeme „zazdrojovat“, abychom měli zase dostatek energie na naší cestě k cíli, je celá řada. Záleží na každém z nás, co nám vyhovuje a co máme rádi.

 

3. pilíř: Děláš jednotlivé malé kroky a jdeš kupředu

Spousta lidí si myslí, že velkých snů můžeme dosáhnout jen děláním velkých nepřehlédnutelných kroků. Opak je ale pravdou. Nejdůležitější jsou právě ty malé mravenčí krůčky, ze kterých se pak mohou stát ty velké.

I malé „něco“ je lepší než velké „nic“.

Čekáním na to, až budeme moct udělat ten velký krok, akorát sami sebe připravujeme o čas. Ale začít dělat mini krůčky kupředu nás okamžitě posouvá dál. Pokud mám nějaký velký cíl, kterého chci dosáhnout, velmi dobře mi funguje strategie každičký den udělat alespoň něco málo pro dosažení toho daného cíle.

 

4. pilíř: Dokážeš se pustit něčeho starého a nahradíš to novým

Dělat věci přesně tak, jak jsme zvyklí, nás neuvěřitelně baví. Neradi děláme změny. Pokud ale toužíme po něčem, co jsme ještě nikdy neměli, tak musíme také udělat něco, co jsme ještě nikdy předtím neudělali.

Kupříkladu chcete být přes den velice efektivní, ale nejde to, protože začínáte každý svůj den prohlížením facebooku, na kterém strávíte skoro hodinu, a pak jste unaveni. Možná je tedy čas facebook ráno nezapínat a jít si radši zacvičit, což vás příjemně do nového dne rozproudí.

5. pilíř: Sdílíš své nadšení se stejně laděnými lidmi

Obklopovat se podobně smýšlejícími lidmi je neskutečně důležitá věc. Pokud budete chtít například začít podnikat, asi nebudete sdílet své nadšení a nápady s člověkem, který byl vždy zaměstnaný a chce zůstat zaměstnaný, tudíž vám nebude plně rozumět.

Začnete se tedy zcela přirozeně obklopovat lidmi, kteří uvažují podobně jako vy a mají podobné cíle. Můžete se tak vzájemně podporovat a sdílet své vize a plány. Mít zkrátka někoho, s kým to můžete probrat, a víte, že vás podpoří.

Neznamená to vůbec, že musíte zcela vyměnit své přátele a blízké. Váš okruh lidí se prostě jen rozšíří o nové. Zkuste se schválně zamyslet, se kterými podobně laděnými lidmi se stýkáte vy?


6. pilíř: Píšeš si na papír svoje cíle

Je vědecky dokázané, že cíle, které si vědomě napíšeme na papír, mají o 42 % vyšší šanci na splnění než cíle, které máme pouze v naší hlavě. Pokud o našich cílech ještě navíc mluvíme s blízkým člověkem, který smýšlí podobně, pravděpodobnost vzniku se zvyšuje až o 65 %. Když se s tímto člověkem navíc ještě osobně setkáme, šance je dokonce až o 95 % vyšší!


7. pilíř: Umíš rozeznat svou intuici od strachu

Intuice a strach svádí věčný boj a pro nás bývá mnohdy těžké je rozlišit. Je totiž obrovský rozdíl, zda například dáte ruce od něčeho pryč, protože vás varuje intuitivní nepříjemný vnitřní pocit, nebo pokud vás nabádá strach, že by to stejně nedopadlo dobře, tak to tedy radši nedělej. 

Existuje jednoduchá pomůcka, díky které můžeme snadno rozeznat, zda se jedná o nějaké naše vyšší vedení, či o pouhý strach vyvolaný myslí. Zavřete tedy oči a zeptejte se sami sebe: „Jaké by to bylo, kdyby..?“ Dosadit si můžete cokoli. V podstatě si jen představíte, jaké by to „něco“ ohledně čeho se máte teď rozhodovat, bylo a velmi rychle budete znát vaši upřímnou odpověď.:)  

Které z těchto pilířů používáš TY?

Copyright © 2024 Bambusový sen. All rights reserved.